Veselība

Izplatītākie mīti par produktivitāti

Mūsdienās pieejams milzīgs skaits rakstu un grāmatu ar padomiem, kā uzlabot savu produktivitāti. Taču realitātē ne vienmēr šie padomi darbojas. Nereti viens no iemesliem, kāpēc mums neizdodas kļūt neiedomājami produktīviem, ir pacietības, enerģijas un entuziasma trūkums, kas nepieciešams, lai ieviestu jaunus ieradumus. 

Tomēr liela daļa problēmas slēpjas arī tajā, ka daudzi sniegtie padomi nav noderīgi. Turklāt bieži tie var būt pat neproduktīvi. Šeit ir daži no galvenajiem mītiem par produktivitāti – vispārpieņemtās gudrības, kuras, kā izrādās, ne vienmēr palīdz.

* Mīts: Maksimizē katru savas dienas mirkli!

Viens no noturīgākajiem mītiem ir ideja, ka labi strādāt nozīmē maksimizēt katru dienas nomoda mirkli, lai paveiktu pēc iespējas vairāk, cik ātri vien iespējams.

Patiesībā tiek lēsts, ka mums katru dienu ir pieejamas apmēram trīs līdz četras ļoti produktīvas stundas (avots: Vouchercloud), kad spējam kādai nodarbei veltīt visu savu uzmanību. Tāpēc galvenais produktīvām darbam ir nevis ilgums, bet pastiprināta uzmanība, lai nerastos traucējošas domas. Tas nozīmē, ka tajā dienas laikā, kad mums ir visvairāk spēju koncentrēties, nepieciešams paveikt galvenos dienas uzdevumus!

* Mīts: Izvirzi lielus mērķus!

Ja tu izvirzi pārāk lielus mērķus, tu vari par strauju sevi apbērt ar pārāk lieliem uzdevumiem. Ilgtermiņā tas var likt domāt, ka izvirzītais mērķis ir pārāk biedējošs, tāls un grūti sasniedzams.

Tas nenozīmē, ka mums nedrīkst būt lielas ambīcijas vai sapņi. Bet lai izveidotu tādus produktivitātes ieradumus, kas darbojas ilgtermiņā, vislabāk ir izvirzīt viegli sasniedzamus mērķus, kurus pakāpeniski papildināt. To var paveikt, sadalot lielos mērķus nelielos uzdevumos un “izvietojot” tos laika līnijā, tādējādi sagatavojot plānu liela mērķa sasniegšanai.

Čikāgas universitātes pētījums atklāja, ka cilvēki, kas izvirzīja pārāk lielus mērķus padevās biežāk, nekā tie, kas nosprauduši mazākus mērķus, jo nespēja izbaudīt procesu un darbības, kas jāpaveic, lai sasniegtu šos mērķus.

* Mīts: Esi aizņemts!

Mēs visi sūdzamies, ka esam aizņemti, un tomēr mēs turpinām pārmērīgi plānot. Daļēji tas ir saistīts ar moderno darba kultūru, tāpat ar pārliecību, ka mēs vairāk sasniegsim, ja apņemamies izdarīt vairāk. Kaut arī Kolumbijas universitātes pētījumos ir daži pierādījumi, ka aizņemti cilvēki ir produktīvi, jo viņi “jūt, ka savu laiku izmanto efektīvi”, aizņemtība bieži norāda arī uz neskaidrām prioritātēm. Ļoti bieži cilvēki mēdz būt aizņemti, bet ne produktīvi.

Interesanti! Atšķirības starp aizņemtību un produktivitāti:

– “Vāji noteikti” un “skaidri noteikti” mērķi.

– “Daudzas prioritātes, multitasking” iepretim “dažām prioritātēm, koncentrējoties uz vienu uzdevumu”.

– Teikt “jā” lielākajai daļai lietu (impulsīvs “jā”) pret teikt “nē” daudzām lietām (pārdomāts “jā”).

– “Nekavējoties reaģēt uz jebkuru doto uzdevumu” un “plānot uzdevumus”.

Tā vietā: izmēģini šos paņēmienus, lai izvairītos no aizņemtības slazdiem:

  • koncentrēties tikai uz trīs svarīgu lietu veikšanu katru dienu
  • apzināties, ka tev ne vienmēr kaut kas ir jādara
  • teikt “nē” lietām, kas neveicina tavus mērķus
  • ieviest rīta rituālu, kur veltīt laiku pārdomām par to, kā organizēt dienu

Kādas minimālas izmaiņas šodien varu veikt, lai sasniegtu lielus rezultātus?

Būsim godīgi pret sevi – mēs nevaram uzreiz izdarīt visu, ko iesaka produktivitātes eksperti. Tādēļ vairums no mums turpina darīt lietas tā, kā mēs jau tās darām. Mēs zinām, ka neesam visefektīvākie, bet vismaz tas darbojas (vismaz tā mums šķiet). Šie ieteikumi ir pārbaudītas stratēģijas, kuras var izmēģināt jau tagad, sākot ar vismazākajām pārmaiņām, kuras būs viegli ieviest ikdienā. 
Uzzini, ar kādiem paņēmieniem darbinieku iesaistes platforma Efectio, uzlabo produktivitāti: https://www.efectio.com/lv